Sivas Ziraat Odası

Vatan Hürriyet Ekmek

ZOBİS
ZOBİS
Sivas Ziraat Odası > Haberler > Nohut ekimi ve nadas alanları

Nohut ekimi ve nadas alanları

Sivas Ziraat Odası tarafından “Nadas Alanlarının Kullanımı ve Nohut Ekimi” Bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Sivas Ziraat Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, ilçe Ziraat Odası başkanları ve üyeler katıldı.

Hacı Çetindağ, çiftçilerin bilgilendirilmesi ve bilinçlenmesi açısından toplantıların önemine değinerek, “Sivas'ımıza nohutla ilgili daha çok çiftçilerimizin gelmesini, en azından bilgi almasını istiyorum. Çünkü alternatif ürünlerin ekilmesi için daha çok katılım bekliyordum ama bizim çiftçilerimizin yada bizde bir eksiklik var. Yani bunu çiftçilerimize anlatmak çok öyle kolay bir şey de değil” dedi.

Dünya üzerinde petrol savaşlarının yerini gıda savaşına bırakacağını ifade eden Çetindağ şunları kaydetti; “Afrin’de biz emin olun bir kurtuluş savaşı veriyoruz. Bizim burada da çiftçilerimiz olarak daha çok çalışıp daha çok alternatif ürünler ekilerek bizim ülkemize faydalı olması lazım. Daha çok nohut, mercimek, baklagillerin yurt dışından ithal edildiğini biliyorum. Bilhassa Meksika, Güney Amerika gibi ülkelerden. Bizim çiftçimizin de artık bu alternatif ürünleri değerlendirerek sadece  buğday, arpa, çavdar olarak değil de bu baklagil bitkilerinde bizim topraklarımızda  yeteri kadar oluyor. Tabi çiftçimiz bu konular hakkında uğraşması gerekiyor. Bizim de başta Tarım İl Müdürlüğümüz 24 saat bu konu üzerine eğiliyorlar. Bizde ziraat odası olarak elimizden geldiği kadar bu konuda çalışma yapıyoruz. Yeter ki çiftçilerimiz bizden bir şey istesin. Bizleri eleştirsinler, eksiklerimizi söylesinler yapacağımız ne varsa biz onları gündeme getirelim daha çok hatır gönül için değil, hak eden bir şeyler yapılacaksa bizler eleştirmekten, iyi tarafımızı anlatın, kötü tarafımızı söyleyin biz ona göre kendimizi toparlayalım. Amacımız hep beraber Türkiye'yi kalkındırmamız gerekiyor. Sivas'ımızın da coğrafi bakımdan Türkiye'nin ikinci büyük ili. Bizim daha aktif daha canlı olmamız gerekiyor.”

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız 2017 yılında nadas alanlarının daraltılması kapsamında nohut tohumu dağıttıklarını belirterek, “Bu miktar çok fazla değil. En az beş dekar ekecek kadar talep eden arkadaşlara vermiştik. İmkanlar o şekildeydi ama bu yıl bakanlığımız nadas alanlarının daraltılması kapsamında bir çalışma yaptı. Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüz ve bu konuyu biz bakanlığımızla paylaştık,  şuanda da  bu projenin tanıtımı için arkadaşlarımız ilçelerimizde ve il merkezinde toplantılar düzenliyorlar. Mutlaka alternatif ürünleri ekmemiz lazım. Şuanda ilimizde kuru alanlarda genellikle buğday, arpa ekiliyor biliyorsunuz. Bununda yıllık ortalama verimi ortalama 250 kg derseniz bir yıl boş, bir yıl ekili olduğu zaman ortalama 100 -125 kg olur. Bu da gelir bakımından çok fazla bir fayda sağlamaz. Bunu mutlaka biz alternatif çözüm yoları bulmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Yıldız, sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Bununla ilgili bakanlığımız  bize dedi ki 'nadas alanınız toplam ne kadar?' 2017 rakamlarına göre toplam 530 Bin dekar nadas alanımız var Sivas'ta ve biz dedik ki en az 30 Bin dekar nadas alanına nohut ektirebiliriz. Bakanlıkta 'tamam, çalışmaları yapın' dedi. Proje şu şekilde; ilk yıl yani bu yıl bu 30 Bin dekarlık alanda nohut tohumu dağıtılacak ve bunun yüzde 50'si bakanlık destekli yüzde 50'si sizde. İkinci yıl bu ektiğiniz alanların hububat alımlarının yüzde yüzünü bakanlık karşılayacak. 3 yıl ister nohut ekin tekrar ister yem bitkisi ekin bununda yüzde 50'si bakanlık tarafından karşılanacak. Yani toplamda 3.yıllık bir proje. Takibi yapılacak bakanlık, il müdürlüğümüz tarafından ektiğiniz alanların kontrolü yapılacak yani mutlaka bizim tarımsal anlamda riski azaltmamız lazım.”